Kraków corocznie odwiedzają miliony turystów. Nic dziwnego, to jedno z najpiękniejszych miast na świecie! Nasze Stare Miasto, zamek królewskie na Wawelu oraz żydowska dzielnica Kazimierz zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO już w 1978 roku! Zaś Nowa Huta od niedawna może pochwalić się tytułem Pomnika Historii.
Zwiedzanie miasta może być męczące, zwłaszcza latem, gdy jest gorąco. Na szczęście w zasięgu spaceru z Rynku Głównego mamy bardzo atrakcyjne tereny zielone i zachęcamy Was do ich odwiedzenia:
– Planty – park okalający Stare Miasto, powstały w XIX wieku w miejscu zburzonych wcześniej murów obronnych. Park zwany dawniej przez Krakusów „miejskimi przechadzkami” ma 4 km długości i pięknie wygląda o każdej porze roku, ale co najważniejsze latem daje upragniony cień i ochłodę w upalne dni.
– Błonia – to bez wątpienia fenomen kulturowy. Ta największa łąka w centrum dużego miasta w Europie (48 hektarów!) zmienia swoje barwy i charakter zależnie od okoliczności i pory roku. Jeszcze w latach 90. XX w. pasły się tu krowy, a parę lat temu spotkać można tu było owce. Latem to świetne miejsce na pikniki, puszczanie latawców, jazdę na rolkach alejką wytyczoną wokół Błoń i imprezy plenerowe, a zimą na zabawy na świeżym powietrzu i narty biegowe.
– Park Miejski im. dra Henryka Jordana – rozległy park położony zaledwie 20 minut spacerem od Starego Miasta, polecany przede wszystkim rodzicom z dziećmi. Park założono w XIX wieku i był to wówczas pierwszy w Europie publiczny plac zabaw dla dzieci. Są tu polanki, ławeczki, alejki do spacerów, boiska, bieżnia, ścianka do wspinaczki, skatepark, place zabaw (w tym wodny plac zabaw) i punkty gastronomiczne.
– Krakowski ogród botaniczny – zlokalizowany w centrum miasta. Jest najstarszym w Polsce, powstał już w XVIII wieku. Szczyci się kilkoma pomnikami przyrody, palmiarnią, własną pasieką i zaprasza do znajdującej się na jego terenie kawiarni. Latem odbywają się tu koncerty i imprezy plenerowe.
– Bulwary Wiślane – to promenada po obu brzegach Wisły i jednocześnie jedno z ulubionych miejsc spacerów po Krakowie. Z Bulwarów Wiślanych często korzystają także rowerzyści i rolkarze, gdyż są one częścią Wiślanej Trasy Rowerowej (część EuroVelo), a zimą można tu uprawiać narciarstwo biegowe.
Tereny zielone zajmują ponad 60 procent powierzchni Krakowa i wciąż przybywa tu m.in. parków kieszonkowych., powstających niejednokrotnie z inicjatywy samuch mieszkańców. Nasze miasto znalazło się w czołówce najbardziej zielonych miast świata, wg. rankingu Husqvarna Urban Green Space Index (HUGSI). Cień drzewa, szum liści i zapach kwiatów dadzą Ci chwilę wytchnienia, by z nową energią odkrywać nasze piękne miasto.
Więcej informacji: www.visitmalopolska.pl