Szopkarstwo krakowskie to tradycyjne rzemiosło, którego historia sięga XIX wieku, w 2018 roku wpisane na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.
Twórcy szopek przez wiele miesięcy mozolnie tworzą misterne arcydzieła, pamiętając o tym, by scena Bożego Narodzenia znalazła się w centralnym punkcie budowli nawiązującej do architektury Krakowa. Przedstawieniu towarzyszą postaci nawiązujące do legend, jak również postaci współczesne.
Tradycyjnie, w pierwszy czwartek grudnia szopkarze prezentują je u stóp pomnika Adama Mickiewicza na Rynku Głównym. Następnie w barwnym korowodzie przenoszone są do Muzeum Krakowa, gdzie można je podziwiać do końca lutego. Jury ocenia szopki w kilku kategoriach: dziecięcej, młodzieżowej, seniorskiej i rodzinnej, wyodrębnia 4 grupy szopek według wielkości (duże powyżej 120 centymetrów, średnie, małe i miniaturowe do 15 centymetrów) i kilka dni później ogłasza Laureatów konkursu.
W 2018 roku odbył się 76. Konkurs Szopek Krakowskich, a wśród wyróżnionych – szopka w obwarzanku. Jej autor, pan Dariusz Czyż tworzy szopki od ponad 50 lat, wykonał ich ponad 100, a wśród nich były mierzące 2 metry wysokości i kunsztowne miniaturki – w łupinie orzecha, skorupce jajka i krakowskim obwarzanku.
Fot. Marek Lasyk
Źródło: Radio Kraków