Produkty spożywcze w Europie odzwierciedlają różnorodność kulturową i bogactwo kontynentu. System ochrony wysokiej jakości produktów rolnych i spożywczych funkcjonuje w Unii Europejskiej od kilkudziesięciu lat. Wspomaga rozwój obszarów wiejskich, dostarcza konsumentom rzetelnej informacji o produktach i jednocześnie chroni producentów przed nieuczciwą konkurencją, wypuszczającą na rynek podróbki. Najwięcej produktów zarejestrowano we Włoszech i Francji, w Polsce do tej pory 47, ale lista wciąż się powiększa. Pierwszym polskim produktem zarejestrowanym w 2007 roku ze znakiem Chroniona Nazwa Pochodzenia była bryndza podhalańska.

W ramach europejskiej polityki jakości i ochrony produktów wyjątkowych, wyróżnia się dwie kategorie produktów: produkty regionalne znanego pochodzenia, których dotyczy oznaczenie Chroniona Nazwa Pochodzenia oraz Chronione Oznaczenie Geograficzne i produkty tradycyjne, których dotyczy oznaczenie Gwarantowana Tradycyjna Specjalność.

 

Chronione Oznaczenie Geograficzne (ChOG)

Oznaczenie przyznawane  produktom regionalnym o wyjątkowej jakości. Nazwa produktu ChOG nawiązuje do regionu lub miejscowości, w której jest wytwarzany – drugi człon nazwy podkreśla związek produktu z danym miejscem (np. obwarzanek krakowski). Co najmniej jeden z etapów produkcji musi odbywać się na danym obszarze, ale surowce potrzebne do wytworzenia produktu nie muszą być lokalne.

Do tej pory oznaczeniem ChOG wyróżniono w Polsce 26 produktów, z czego 9 w Małopolsce. Produkty z naszego regionu to, poza obwarzankiem krakowskim, chleb prądnicki, kiełbasa piaszczańska, kiełbasa lisiecka, jagnięcina podhalańska, czosnek galicyjski, jabłko łąckie, suska sechlońska oraz jabłko sechlońskie.

 

Chroniona Nazwa Pochodzenia (ChNP)

Ten prestiżowy europejski znak podkreśla jego czerwony kolor. Przyznawany jest on świetnej jakości produktom regionalnym. Składniki produktu ChNP pochodzą z danego regionu i tam również jest on wytwarzany od początku do końca.  Małopolska bryndza podhalańska była pierwszym polskim produktem zarejestrowanym w rejestrze ChNP w 2007 roku. Do tej pory w naszym regionie zarejestrowano 6 takich produktów (na łącznie 10 w Polsce). Są to: bryndza podhalańska, oscypek, redykołka, karp zatorski, fasola Piękny Jaś z doliny Dunajca, miód spadziowy z Beskidu Wyspowego

 

Gwarantowana Tradycyjna Specjalność (GTS)

Jest to europejski znak jakości, przyznawany produktom noszącym tradycyjną nazwę, odnoszącą się do jego specyficznego charakteru lub tradycyjnie stosowaną dla tego produktu. Produkt z oznaczeniem GTS musi być wytwarzany z tradycyjnych surowców, według tradycyjnej, przekazywanej z pokolenia na pokolenie receptury lub tradycyjnymi metodami. W Polsce jest ich 11, z czego z naszego regionu jest to kiełbasa krakowska sucha staropolska.

 

To ważne, by wiedzieć które produkty są związane z naszym regionem od wieków i kupować je, wspierając lokalnych producentów. Więcej na ich temat możecie dowiedzieć się ze strony www.malopolska.pl