Historia obwarzanka krakowskiego sięga czasów średniowiecznych, a pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 1394 roku. Jego nazwa związana jest z procesem produkcji, a dokładniej z obwarzaniem, czyli zanurzeniem we wrzącej wodzie.
Obwarzanki krakowskie są wielce lubiane, a ich smak doceniają zarówno mieszkańcy, jak i turyści. Kupuje się je wprost ze specjalnych przeszklonych wózków, które można znaleźć niemal na każdym rogu. Do sprzedaży trafiają wczesnym rankiem, jeszcze ciepłe, a najsmaczniejsze są przez parę godzin po wypieku, gdyż szybko czerstwieją. Powszechnie wiadomo, że obwarzanki najlepiej smakują w Krakowie.
Warto pamiętać, że nie każde kółko to obwarzanek, a ten autentyczny na odwrocie ma charakterystyczne podłużne ślady po pieczeniu na ruszcie. Podróbki, wytwarzane maszynowo na odwrocie mają małe kółeczka.
W 2010, decyzją Komisji Europejskiej, obwarzanek krakowski został wpisany do Rejestru Chronionych Oznaczeń Geograficznych (ChOG). Specyfikacja Obwarzanka Krakowskiego ściśle określa jego kształt, wagę oraz proces wytwarzania, a certyfikat mogą uzyskać piekarze wyłącznie z miasta Kraków oraz powiatów krakowskiego i wielickiego.
Znak ChOG jest przyznawany produktom regionalnym z danego regionu, przy czym wystarczy, że tylko jedna faza ich wytwarzania odbywa się w określonym w nazwie regionie. W przypadku obwarzanka cała produkcja musi odbywać się wyłącznie na terenie miasta Kraków oraz powiatów krakowskiego i wielickiego, ale przykładowo mąka do jego produkcji może pochodzić z innej części Polski. Aby otrzymać prawo do używania znaku/oznaczania produktu odpowiednim znakiem zgodności producent musi poddać się kontroli i uzyskać certyfikat.
Zobacz też: